Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

avatar_Strv102r

Replay av GMTs Barbarossa; Kiev to Rostov 1941

Startat av Strv102r, 5 maj 2025 kl. 19:07:48

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 2 Gäster tittar på detta ämne.

Strv102r



I söder står 11 armén i princip still medan en rumänsk kår om tre infanteridivisioner som anländer från Odessa i väster används för att tillsammans med de förvand som inringat Melitopol slå försvaret där. Det lyckas, men kostar stridsvärdet på en rumänsk division.

Vad gäller 1 pansargruppen så dras SS W och LAH samman i norra delen längs vägen mot Stalino. W tar lite terräng. 13, 14 och 16 pansardiv verkar också samlas längre söderut i en riktning mellan landsvägarna. Så länge det är regn och gyttja kommer de knappt någonstans där, men nu faller temperaturen och det kommer bli frost.






I norr är 17 armén passiv medan 6 mer och mer ser ut att få till en dubbel omfattning av Belgorod, vilket i nästa steg medger att omfatta Kharkov från norr. Det går segt i gyttjan.
Ola Palmquist. Spelar nu:   GMT Barbarossa; Kiev to Rostov, MMPs Rostov 41. Som sidoprojekt, lite till och från, AHs Squadleaderserie.