Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

avatar_BigPapaBear

Sovjetiska militärdoktriner och befälsstrukturer under WWII

Startat av BigPapaBear, 14 september 2006 kl. 15:25:32

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 2 Gäster tittar på detta ämne.

BigPapaBear

Hej alla!

Kan någon tipsa mig om någon bok/skrift/whatever som behandlar sovjetiska militärdoktriner och/eller befälsstrukturer under WWII?

Är intresserad av att veta hur pass mycket frihet de sovjetiska förbanden hade när de opererade. Gärna även någonting som belyser om/hur detta förändrades efter Stalins rensningar i officerskåren under 30-talet.

Håller på att samla ihop ett gäng litteratur till min c-uppsats och tänkte att man säkert kan spara i alla fall några timmars grävande på försvarshögskolan dylika platser genom att fråga här först. Allt är av intresse, gallring sker senare.  :up:
En mycket bitter liten man.

A F

Eriksson & Glantz båda shabrak ger en del inblick.

BigPapaBear

#2
Citat från: "Anders Fager"Eriksson & Glantz båda shabrak ger en del inblick.

Wow, Glantz har ju gjort en hel del på temat - guldgruva. Är det någon specifik titel du tänker på, Anders?

Vilken Eriksson är det vi talar om förresten?  :oops:
En mycket bitter liten man.

A F

Citat från: "BigPapaBear"Vilken Eriksson är det vi talar om förresten?  :oops:

"The Road to Stalingrad" etc.

Har bara läst lösa stycken avGlantz, men han är tydligen asabra för det mesta. Öven om han är rätt tung. Vet inte i vilken ända du ska börja.

BigPapaBear

#4
Citat från: "Anders Fager"Vet inte i vilken ända du ska börja.

Har hittat två Glantz-böcker i Sverige som verkar lovande Soviet military operational art och Military strategy of the Soviet union.

Sen finns det en i utlandet som heter Soviet Conduct of Tactical Manoeuvre oxå. Skaffar jag alla tre känns det som att jag har strategisk, operationell och taktisk nivå täckta ur Glantz-perspektivet!

Jättetack, Anders! Yo da man.  :up:  :ultra:
En mycket bitter liten man.

A F

Kan vara idé att kolla vilka tidsperioder de behandlar. Beakta att Soviet under VK2 inte så mycket utvecklar sin doktrin som hinner i kapp den.

BigPapaBear

#6
Citat från: "Anders Fager"Kan vara idé att kolla vilka tidsperioder de behandlar.

Jodå, det kollade jag. De ligger helt rätt.  :up:

CiteraBeakta att Soviet under VK2 inte så mycket utvecklar sin doktrin som hinner i kapp den.

Precis, det är en del av det intressanta.
En mycket bitter liten man.

A F

Citat från: "BigPapaBear"
Citat från: "Anders Fager"
CiteraBeakta att Soviet under VK2 inte så mycket utvecklar sin doktrin som hinner i kapp den.

Precis, det är en del av det intressanta.

Som sagt. Det är en sak att ha en bok på officersmässen som yrar om operationella manövergrupper och det är en sak att slentrianmässigt släppa iväg OMGn av  fronts storlek.

Andreas Lundin

#8
Kanske kan denna länk vara till hjälp?

http://websok.libris.kb.se/websearch/sh ... 44891&nr=1

Titeln på verket:

"Röda arméns taktik : översättning av 1936 års sovjet-ryska fältreglemente jämte kort översikt över Röda arméns organisation "
Funderar mest på (spelar mindre): Europa Universalis. Mud & Blood. 1914: Twilight in the East

BigPapaBear

#9
Citat från: "Anders Fager"Som sagt. Det är en sak att ha en bok på officersmässen som yrar om operationella manövergrupper och det är en sak att slentrianmässigt släppa iväg OMGn av  fronts storlek.

En av konsekvenserna av att ha en kollektivistisk världs- och människoåskådning i kombination med ett i det närmaste oändligt humankapital är väl att man kör på strategin "think big" och gör saker lite slentrianmässigt...  :P
En mycket bitter liten man.

BigPapaBear

#10
Citat från: "Andreas Lundin"Kanske kan denna länk vara till hjälp?

http://websok.libris.kb.se/websearch/sh ... 44891&nr=1

Titeln på verket:

"Röda arméns taktik : översättning av 1936 års sovjet-ryska fältreglemente jämte kort översikt över Röda arméns organisation "

Tack för tipset, Anderas. Har inte börjat gräva i Libris ännu. Ska definitivt kolla upp den titeln!
En mycket bitter liten man.