Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

avatar_magnus lindström

Midway

Startat av magnus lindström, 26 december 2006 kl. 14:17:59

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

magnus lindström

Op 5 Pearl Harbor

Japanerna

Marcusöarna

6 Zero jaktplan
6 Mavis Flygbåtar
36 Betty torpedbombare

3 lätta kryssare (Tenryu, Tatsuta, Yubari)
6 jagare
3 små transportfartyg
2 bepansrade transportfartyg

Pearl Harbor Strikeforce (nordväst om Pearl Harbor)

144 Zerojaktplan
126 Kate torpedplan
120 Val störtbombare

6 Hangarfartyg (Akagi, Kaga, Soryu, Hiryu, Shokaku, Zuikaku)
2 Lagskepp (Hiei, Kirishima)
2 tunga kryssare (Tone, Chikuma)
1 lätt kryssare (Abukuma)
8 jagare

Midway Destruction Unit (Vid Midway)

2 jagare

Fleet train (nordväst om Midway)

1 jagare
3 oljefartyg

Möjlig förstärkning

4 tunga kryssare (Kako, Kinugasa, Furutaka, Aoba)
4 jagare

13 ubåtar runt om Hawaii.

Amerikanerna

Wake

12 Wildcatjaktplan (marinkåren)
1 ubåt

Midway

12 Catalinaflygbåtar
1 ubåt

Pearl Harbor

12 Flygande fästningbombare under inflygning ( modell E)
24 Flygande fästningbombare (modell D)
30 Bolobombare
12 Havocbombare
6 Vindicator störtbombare (marinkåren)
18 Dauntless störtbombare (marinkåren)
36 catalina flygbåtar
12 Pea-shooterjaktplan
12 Tomahawkjakplan
84 Warhawkjaktplan
36 Hawkjaktplan
12 Wildcatjaktplan (marinkåren)

8 slagskepp (Nevada, Oklahoma, Tennessee, Maryland, Pensylvania, Arizona, California. West Virginia)
2 tunga kryssare (New Orleans, San Fransisco)
6 lätta kryssare (Honolulu, Helena, Raleigh, Detroit, Phoenix, St Louis)
2 sjöflygplansfartyg
1 målfartyg
26 jagare
4 eskortjagare
1 kanonbåt
9 jagarminläggare.
3 bogserfartyg
3 stora transportfartyg
4 lätta transportfartyg
2 Oljefartyg

Utanför Peral Harbor

1 jagare
2 ubåtar

TF 8 (söder om Pearl Harbor)

12 Wildcatjaktplan
30 Dauntlessstörtbombare
18 Devastator torpedplan

1 Hangarfartyg (Enterprise)
3 tunga kryssare (Salt Lake City, Chester, Northampton)
9 jagare

TF 12 (öster om Midway)

18 Buffalojaktplan
30 Dauntless störtbombare
18 Vindicator störtbombare (marinkåren)
12 Devastator torpedplan

1 Hangarfartyg (Lexington)
3 tunga kryssare (Chicago, Astoria, Portland)
5 jagare

Training force (vid Johnstonön)

1 tung kryssare (Indianapolis)
5 jagarminsvepare

Training TF

1 tung kryssare (Minneapolis) (söder om Pearl harbor)
3 jagarminläggare

Förstärkning 1

1 tung kryssare (Louisville)
2 små transportfartyg

Förstärkning 2

12 Wildcat jaktplan
12 Buffalojaktplan (marinkåren)
42 Dauntless störtbombare
12 Devastator torpedplan

1 Hangarfartyg (Saratoga)
5 jagarminläggare
1 Oljefartyg

magnus lindström

#1
Det är en molnig söndagsmorgon när den första japanska anfallsvågen sveper in över Pearl Harbor. De flesta av planen är utrustade med specialgjorda bomber bestående av slagskeppsgranater. Endast 42 är utrustade med torpeder. Slagskeppet Oklahoma anfalls av 36 Val och 12 Kate. Slagskeppet kantrar och sjunker efter upprepade torpedträffar. Slagskeppet Nevada anfalls av 24 Val och 24 Kate och går också till botten, men luftvärnet på Nevada lyckas skjuta ner 6 Kate (kanske en svart kock??). Slutligen anfalls Slagskeppet Arizona av 6 Val och 42 Kate och sänks.

När nästa våg anländer så är försvaret bättre förberett. 18 Warhawk och 6 Hawk jaktplan lyfter för att möta japanerna. Dessa hamnar i en våldsam flygstrid med 48 Zerojaktplan. 12 Warhawk skjuts ner men resten lyckas ta sig in i bombformationen och skjuter ner 12 Valbombare.

Luftvärnet i Pearl skjuter ner ytterligare 6 valbombare och dessutom 6 Kate. Resten 36 Kate och 36 Val anfaller slagskeppet Pensylvania som ligger skyddat från torpeder. Pensylvania går under i en regnskur av projektiler.

Tankar: japanerna måste sänka 4 slagskepp eller hangarfartyg för att vinna så därför satsade jag på att verkligen sänka 4 av slagskeppen. Men det innebar att många bomber som hade kunnat sänka ytterligare fartyg offrades på dessa overkills. Fler fartyg hade kunnat sänkas men jag vågade inte chansa.

Man har läst mycket om dessa "gamla amerikanska slagskepp" men de som anfölls i Pearl harbor var fullt jämförbara med andra slagskepp i världen. De är bara så att amerikanerna byggde ännu värre stridsmaskiner senare i kriget.

Rapax

#2
CiteraMan har läst mycket om dessa "gamla amerikanska slagskepp" men de som anfölls i Pearl harbor var fullt jämförbara med andra slagskepp i världen. De är bara så att amerikanerna byggde ännu värre stridsmaskiner senare i kriget.
När man snackar om "gamla amerikanska slagskepp" så brukar man syfta på att det är just det faktum att de är slagskepp som gör dem obsoleta, snarare än att det skulle vara de amerikanska som är mycket sämre än alla andra i världen. Deras insats (med facit i hand) i det andra världskrig så som det utvecklades skulle varit tämligen minimal med tanke på deras låga hastighet och fåtaliga luftvärnskanoner. Att några gamla slagskepp faktiskt fick ta åt sig lite ära i slaget i Surigaosundet berodde väl mest på japsarnas ofantligt ogenomtänkta strategi (plus de amerikanska lätta enheterna, och hur de utnyttjades) än något annat.
Det är dags att förinta jorden.

magnus lindström

#3
Vad jag syftade på är att man ibland får höra att det var skrot som sänktes men som sagt hade samma sak inträffat med brittiska homefleet så hade nog effekten blivit stor.

något som framgår när man översätter siffror till spelpjäser är att det kan vara lättare att få en överblick. Andra slaget vid Guadalcanal är en sån händelse där det framgår hur snefördelat styrkeförhållandet var. De japanska slagskeppern Kongo, Haruna, Kirishima och Hiei är inte mer än förvuxna slagkryssare.

magnus lindström

#4
7 december 1941 fortsättning

Väder: molnigt-regn

Nagumo drar sin flotta västerut efter den överraskande attacken på Pearl Harbor. Vädret slår om till regn men de japanska hangarfartygen siktas snart av spaningsflyg från Pearl. 12 flygande fästningar landar strax efter anfallet i Pearl detsamma gör 18 Duntless störtbombare från hangarfartyget Enterprise. Anfallet mot Nagumos hangarfartyg måste genomföras utan jakteskort och därför riskerar man inte de värdefulla flygplanen från Enterprise utan uppgiften faller istället på Armén och Marinkåren. 18 Duntless och 6 Vindicatorstörtbombare från marinkåren ger sig av först. De hittar japanerna men anfalls där av 96 stycken zerojaktplan. Den följande flygstriden är en massaker, ingen av störtbombarna når sitt mål. Undertiden så har 36 flygande fästningar närmat sig japanerna på högre höjd. De undviker jaktflyget men får utstå en intensiv luftvärnseld och 12 skjuts ner. Allt ser bra ut för japanerna när plötsligt hangarfartyget Hiryu träffas av fallande bomber. Det svagt bepansrade hangarfartyget skadas svårt och blir operationsodugligt. Skadorna förvärrades dessutom av de startklara torpedplanen som befann sig på däck. Japanerna kommer få en häktisk natt när de ska försöka äterställa flygdäcket på Hiryu. Oturen är inte slut för japanerna vädret har slagit om till regn och det får 12 stycken zero att krascha under landning.

Söder om Pearl Harbor har japanernas ubåtar framgångar trots den intensiva amerikanska flyginsatsen för att bekämpa dem. Jagaren Fanning sänks och den tunga kryssaren Northampton skadas lätt. Båda dessa befann sig i samma eskader som Hangarfartyget Enterprise som klarar sig oskatt. 6 Wildcatjaktplan kraschar när de landar i regnet.

Midway beskjuts under dagen av 2 japanska jagare som har till uppgift att försöra spaningsflyget där. Bombardemanget har ingen framgång och istället så håller det amerikanska spaningsflyget dessa jagare under uppsikt hela dagen. Den amerikanska ubåten vid Midway lyckas inte få attacktillfälle men även Hangarfartyget Lexington som har till uppdrag att transportera Vindicatorbombare till Wake befinner sig i närheten. Lexington sänder sina Dauntlessbombare och Devastatortorpedplan efter jagarna. De lyckas inte hitta fienden och 6 Dauntless kraschar vid landningen i regnet. Amerikanerna ger inte upp och skickar iväg 12 Dauntless på eftermiddagen. Dessa hittar de 2 jagarna men lyckas inte få in någon träff. Motgångarna för Lexington är inte slut i och med det. 12 av 18 Buffalojaktplan som aggerat flygparaply kraschar vid landningen.

Under dagen så ger sig 2 lätta kryssare (Tenryu, Tatsuta) eskorterade av en jagare iväg från Marcusöarna med uppdrag att slå ut kustartilleriet på Wake inför en kommande landstigning.

VP Axel

Flygplan: 54 VP
BB Arizona: 82 VP
BB Pensylvania: 82 VP
BB Oklahoma: 75 VP
BB Nevada: 75 VP
CA Northampton: 1 VP (skadad)
DD Fanning:  9 VP

VP Allierade

Flygplan: 24 VP
CV Hiryu: 12 VP (skadad)

Totalt: 343 VP (japansk seger)

magnus lindström

#5
Natt 7-8 december 1941

Regn-molnigt

Inga stridigheter sker under natten men läget börjar hetta till. Lexington är tvungen att dra ner på farten för att jagarnas bränsle ska räcka till. Planen är att flyga Vindicatorbombarna till Wake och sedan fylla på bränsle vid Midway. Problemet är bara att Nagumo närmar sig Midway. Detta innebär att Lexington kan stå öga mot öga med 6 japanska hangarfartyg och dessutom ha brist på bränsle. Enterprise håller sig på avstånd från Pearl Harbor p.g.a. att vattnen där kryllar av japanska ubåtar. Är det något det finns gott om i Pearl så är det jagare, 5 jagare sänds ut under natten för att ansluta sig till Enterprises eskort nästa dag. Kryssarna som befunnit sig på övning söderut rör sig avvaktande.

Bränslet är ett stort problem för japanerna. Jagarna som beskjutit Midway beräknar att de ska klara sig till Wake med hög hastighet om inget oförutsett inträffar. De vet att ett amerikanskt hangarfartyg finns i närheten och vill så snabbt som möjlig komma i säkerhet. De 2 lätta kryssarna och 1 jagare som har till uppgift att bekämpa Wakes strandförsvar kryssar vidare i makligt tempo. De inser att de kan möta överlägsna amerikanska styrkor i närheten av Wake men chansar ändå. Nagumo kryssar i lugn tempo för att möta upp med oljefartyg norr om Midway för att sedan ta sig söderut och hjälpa till med landstigningen på Wake. Men under natten får Nagumo den tråkiga nyheten att man trots arbete i det isande regnet inte kan återställa Hiryus flygdäck. Nagumo har order att så snabbt som möjligt få uppgifterna utförda och återvända till japan för andra uppgifter. Nagumo beslutar därför att sända det skadade Hiryu ensam medan han fortsätter agera i området.

VP Axel

Flygplan: 54 VP
BB Arizona: 82 VP
BB Pensylvania: 82 VP
BB Oklahoma: 75 VP
BB Nevada: 75 VP
CA Northampton: 1 VP (skadad)
DD Fanning: 9 VP

VP Allierade

Flygplan: 24 VP
CV Hiryu: 12 VP (skadad)

Totalt: 343 VP (japansk seger)

magnus lindström

#6
Spelet är nu ytterst intressant. Nagumos slagstyrka är otrolig (han kommer aldrig mer kommendera så starka flygförband i kriget). Men skenet kan bedra. De amerikanska motsvarigheterna är mer lämpliga för sin uppgift så Nagumo ska ha respekt för dom. Frågan är om Nagumo skulle anfallit Pearl igen? Luftvärnet och jaktflyget skulle då vara beredda. Men de flygande fästningarna bevisade livsfaran för enstaka plan som kan ta sig igenom det japanska jaktflyget så det var nog visast att dra sig undan.

Detta scenario är väldigt långt, 100+ spelomgångar och tiden är till amerikanernas fördel. Japanerna får poäng för att landstiga på Wake och det måste ske relativt snabbt för efter turn 50 så får japanerna betala victory points för de hangarfartyg som dröjer kvar i området. Efter detta så är japanerna utelämnade till 2 amerikanska hangarfartyg och landbaserat flyg. Ytterligare ett hangarfartyg kommer dessutom att anlända till Pearl Harbor. Amerikanerna får även poäng för att flyga in marinkårens flygplan till Wake, så de får poäng samtidigt som de hindrar japanerna att få poäng. Det finns en del transportfartyg i Pearl Harbor och fler är på väg österifrån. Lyckas amerikanerna föra dessa till Wake får de ytterligare poäng.

Detta är därför planen:

Japan: Så snabbt som möjligt ta sig söderut för att jaga bort eller sänka Lexington. En del hangarfartyg kommer sändas till japan medan de bästa, bland annat Zuikaku och Shokaku stannar kvar lite längre. Hangarfartygen ska också försöka slå Wakes luftförsvar sönder och samman. Japanerna har endast ett fåtal transportfartyg så det gäller att rensa bort alla hinder innan de sänds iväg. Men detta kan ta tid. Detta är en av anledningarna till att kryssarna som ska slå ut kustförsvaret fortsätter trots hotet från fientligt flyg.

Amerika: Förstärka Wake och hålla sig undan från Nagumos hangarfartyg. Verkar Wake hålla ut så ska man helt enkelt vänta ut japanerna och sen sända en stark konvoj till wake när Japanerna börjat lämna området. Om det skulle börja krisa sig vid Wake så är amerikanernas plan att modigt gå till motanfall med sina hangarfartyg.

Japanerna kan landsätta 96 VP varje gång de använder alla sina transportfartyg. Och p.g.a. avståndet så kan det vara möjligt att genomföra flera landstigningar.

Lexington kan ge 30 VP för att flyga alla 18 Vindicator till wake
Skulle amerikanarna lyckas landsätta samtliga sina transportfartyg så skulle det ge 630 VP

Men allt detta under förutsättning att japanerna inte lastat ur ett enda transportfartyg. Japanerna behöver vinna med 200 VP för att ta hem segern. När hangarfartygen lämnat området hur ska då japanerna kunna stoppa amerikanerna från att föra sin konvoj till Wake. Japanerna måste bara få iland några förband på Wake medan de fortfarande kan. Om detta sker så  återstår bara för amerikanerna att försöka sänka tillräckligt med japans tonnage för att de inte ska ligga 200 VP+ vid spelets slut.

Detta känns väldigt spännande.

magnus lindström

#7
8-10 december 1941.

Lexington med eskort beger sig till Midway för att bunkra efter att ha låtit marinkårens Vindicatorbombare flyga till Midway. Norost om Midway möter Nagumo upp med sina oljetankers och fyller på bränsle i framförallt jagarna och beger sig sedan mot Midway. Det skadade hangarfartyget Hiryu beger sig ensam norrut för att sedan bege sig mot japan.

Vid Wake visar japaner hur väl de har tränat för sin uppgift. De 2 lätta kryssarna närmar sig Wake i hög hastighet och påbörjar eldväxling med det amerikanska kustförsvaret. Artilleriduellen pågår hela natten tills nästa morgon då försvararna är utslagna. De nyinflygna Vindicatorbombarna gör upprepade insatser mot den lilla japanska styrkan men lyckas bara skada Tatsuta samtidigt som 12 flygplan förloras. Wake befinner sig nu utan strandförsvar och praktiskt taget också utan luftförsvar. Under tiden har japansk jaktflyg varit inblandade i strid med marinkårens jaktflyg ovanför ön. Varje sida förlorar 6 flygplan vilket innebär att japanerna inte har något jaktflyg kvar på Marcusön. Amerikanerna får nu lita på att 6 Wildcat och 6 Vindicator ska slå tillbaka japanerna eller att Lexington återvänder från Midway.

Utanför Hawaii sänks 3 japanska ubåtar vilket innebär att dessa börjar dra sig tillbaka från området som kryllar av amerikanskt flyg.

Båda sidor har nu problem.

Japanerna: Tiden blir knapp de flesta hangarfartygen måste lämna området om amerikanerna inte ska samla ihop gratispoäng. Lastfartygen är få så de har inte råd med förluster vid ett angrepp på Wake.

Amerikanerna: Försvaret av Wake är svagt. De amerikanska hangarfartygen är 1 mot 1 bättre än sina japanska motsvarigheter. Men det råder en akut brist på jaktflyg och det innan att hangarefartygen ens varit inblandade i strid, Lexington har 12 Buffaloflygplan, Enterprise har 6 Wildcat och Saratoga som är på väg har 12 Wildcat. Detta innebär att attackstyrkorna eller hangarfartyget måste lämnas utan jaktskydd. Zero kan göra processen kort med en oeskorterad anfallsstyrka, Nagumo förfogar över 114 stycken jaktplan. Dessutom är de amerikanska hangarfartygen utspridda.

VP Axel

Flygplan: 72 VP
BB Arizona: 82 VP
BB Pensylvania: 82 VP
BB Oklahoma: 75 VP
BB Nevada: 75 VP
CA Northampton: 1 VP (skadad)
DD Fanning: 9 VP

VP Allierade

Influgna Vindicator: 30 VP
Flygplan: 30 VP
CV Hiryu: 12 VP (skadad)
Ubåtar: 24 VP

Totalt: 300 VP (japansk seger)