Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Meddelanden - Daniel S

#1
Shopping /
30 september 2007 kl. 20:43:10
Vad gäller den ändrade inriktningen så är det helt enkelt så att jag är trött på 2.VK i allmänhet och på östfronten och tyska über-förband i synnerhet.
Så jag har satt igång en utrensning på stalinistisk nivå i hyllor och lådor för att få loss plats till böcker som jag faktiskt har ett intresse av.

Hade jag haft ett hus att fylla med böcker så hade jag nog magasinerat dem men nu är så inte fallet. Och då får vissa böcker springa över klingan.
#2
Shopping / Bokrea!
25 september 2007 kl. 21:32:33
Pga av ändrad inriktning på mitt intresse för historia så rensar jag ut rejält i bokhyllan. Frakt tillkommer.
Kontakt via PM eller till mailto:vonstaberg@hotmail.com">vonstaberg@hotmail.com

Andra världskriget
Sledgehammers: Strengths and Flaws of Tiger Tank Battalions in World War II (Christopher W. Wilbeck)
150kr
The history of the Panzercorps Grossdeutschland vol.1(Helmut Spaeter)
200 kr
The history of the Panzercorps Grossdeutschland vol.2(Helmut Spaeter)
200 kr
Båda böckerna = paketpris på 300 kr
The History of the Panzerregiment "Grossdeutschland" (Hans-Joachim Jung)
200kr
Tigers in the Mud (Otto Carius)
75kr
Die 24. Panzer-Division 1939-1945(Dr. F. M. v. Senger u. Etterlin Jr)
100kr

Hitler's Panzers East: World War II Reinterpreted ( R. H. S. Stolfi)
50kr
Operation Barbarossa Strategy and Tactics on the Eastern Fron 1941 (Bryan Fugate)
100 kr
...bis Stalingrad 48 km (Horst Scheibert)
100 kr
Zhukov's Greatest Defeat: The Red Army's Epic Disaster in Operation Mars, 1942 (Inbunden, David Glantz)
150kr
From the Don to the Dnepr: Soviet Offensive Operations, December 1942-August 1943  (David Glantz)
150kr

Red Army Tank Commanders (Richard N. Armstrong)
200kr
On the roads of war: A soviet cavalryman on the Eastern Front
(Ivan Yakushin)
150 kr

Osprey Campaign series, 50kr styck
Ardennes 1944
Kursk 1943
Guadalcanal 1942
Normandy 1944
Balaclava 1854
Waterloo 1815
Leipzig 1813
#3
Boxen /
15 september 2007 kl. 18:36:54
Citat från: "BigPapaBear"Tar KrA betalt? Det hade jag missat...  :?
Jepp. De vill ha $ för alla kopior, foton och timpeng för tiden de lägger ner på att ta fram dokument som önska skriftligen. Däremot är det gratis att gå till KrA och be att få fram handlingar men då måste du veta vad du är ute efter.
#4
Boxen /
15 september 2007 kl. 00:48:47
KrA har duktig personal men de är också bra på att ta betalt för jobbet. Boken du vill ha tag i heter "Undervisning för infanteristen" som utkom i nästan årliga upplagor mellan 1890 och 1917.

Enligt 1904 års upplaga så bestod ett infanteriregemente av 2700 man plus stab&tross. Den stridande förbanden bestod av 3 bataljoner som bestod av vardera 4 kompanier.

Varje kompani hade i sin tur av 3 plutoner om två troppar. Tropparna bestod av två halvtroppar.

Tyvärr så har jag inga fler detaljer.
#5
Boxen /
10 augusti 2007 kl. 02:50:46
Fyrmäningar fanns bara vid ett enda regemente, Västergörlands och Närke-Värmlands 4-och 5-mäninga regemente.

Man hade allt sedan 1680-talets reformer en rätt god insikt i hur många rotar det krävdes för att göra bördan rimlig. Beroende på landskap och rotarnas/rusthållarnas relativa rikedom så satte man upp fördubblingar. 3-mänings förband eller 5-mäningsförband. Under skånska kriget så förekom öven sjättningar och tiomäninga regementen.
#6
Boxen /
11 mars 2007 kl. 18:44:43
Citat från: "Jon Karlsson"
Citat från: "Organ""Muskötdrabbning med paintballgevär".  :shock:

Jösses. Vad tänkte de få ut av det? Ett paintballgevär har väl mångdubbelt mycket längre effektiv räckvidd än en musköt...?
Det beror på vilken sorts musköt man jämför med, en ordentligt laddad musköt från 1500-talet hade en effektiv räckvidd på ca 150-180 meter mot trupp i sluten ordning, bra skyttar kunde öpnna eld på ännu längre håll, upp till 225 meter. Detta enligt soldaterna och befälen som själva använde vapnen i strid (fast de mätte avstånden i "steg" och inte i meter ;-)
I praktiken så var musköten dåtidens prickskyttevapen, inte så mycket pga sin träffsäkerhet utan för att den fortfarande var dödlig på långa avstånd. Roger Williams ansåg att den kunde dräpa man eller häst på 600 stegs håll.

Men från slutet av 1500-talet så började man gör tre ting som reducerade muskötens effektiva räckvidd. För det första började man gjuta kulor som var markant mindre än kalibern vilket gjorde att vapent gick at ladda snababre = högre eldhastigheten. För det andra så började man under  att reducera krutladdningarna. Som kronan på verket så började man slutligen att  steg för steg att minska muskötens kaliber i början av 1600-talet. Resultatet lät inte vänta på sig, under 30-åriga kriget så ansåg man det sällan lönt att skjuta på längre avstånd än 150 steg (112,5m)

Trenden med svagare laddning och underkalibrerade kulor fortsatte sedan under 1700-talet. Papperspatronen innebar att kulan fick bättre passform i loppet men inte tillräckligt för att helt kompensera för kulans stora spelrum i loppet. Träffsäkerhet var inget som man prioriterade utan istället så fokuserade man på eldhastigheten.

Men ofta så var ju stridsavstånden ännu kortare än de ovan pga terrängen, kurtröken mm.
#7
Krigsspel /
28 juni 2006 kl. 12:36:29
Vi kan väl kalla de 350 ryttarna för "regeringstrogna" då  :wink:

Danskarna och de få svenska stormän som var allierade med dem använde sig aldrig av svenska uppbåd under krigen på 1500-talet, man föredrog pålitliga värvade trupper. "Regeringsarmen" hade helt bytt sammansättning sedan 1471.

Förmågan att kalla bönderna till vapen var till stor del beroende på de lokal stormänens kontaktnät förutom de fall där bönderna själva valde att gå man ur huse. Stormäne hade till stor del fått huvdena avslagna vid Stockholms blodbad och bondeuppbåden hade decimerats av Christians legotrupper under striderna 1520.

Regeringstrupperna var år 1521 fördelade som följer.
Stockholm och Nyköpings slott:
4 tyska och 1 skotsk fänika, 1 tysk och 1 dansk fana. 2000 knektar och 400 ryttare.

Västerås och Örebro Slott:
500 knektar

Ärkebiskopens följe:
100-200 ryttare
Summa Svealand:
2500 knektar
500-600 ryttare

Läckö slott
Berend von Melens fänika 421 knektar

Kalmar slott
400 knektar
100 ryttare

Älvsborg
100 knektar

Stegeholm
100 knektar

Summa Götaland:
drygt 1000 knektar
100 ryttare

Dvs maximalt räknat 3500 knektar och 500 ryttare i hela Sverige plus ärkebiskopens minst 100 ryttare.

Vi skall komma ihåg att Peder Swarts uppgift var att skapa en ärorik historia å Gustav Vasa, 6000 låter mcyekt bättre än 350.
Senare svenska historiker som Mankell och Stille har sedan mycket okritiskt tagit till sig hans siffror eftersom de passade in i deras egen strävan att hitta en ärorik svensk krigshistoria.
#8
Krigsspel /
28 juni 2006 kl. 10:55:36
Med tanke på att rullorna visar att danskarna inte hade mer än drygt 4000 man i hela Sverige 1521 så är Peder Swarts 6000 man dansk trupp vid Brunnbäcks färjan en "något" överdriven siffra :wink: 350 ryttare är den troliga siffran enligt Barkman.
#9
Krigsspel /
27 juni 2006 kl. 23:36:47
Citat från: "Anders Fager"
Citat från: "Daniel S"Slaget vid Helsingborg 1710

Prydligt. Antar att "M5, Fire" kommer från nått figurslag eller nått.

Ska jag tänka mig dessa två arméer som ett antal klossar, det vill säga de underavdelningar du listade?
Jo, grunden var en gammal figurspels orbat. "Klossarna" är de olika flyglarna och de två "linjer" (treffen/träffar) som varje flygel är uppdelad på. Skall se om jag kan hitta en ordentlig slagordning bland pappren.
Skall man göra ett regementsnivå av Helsingborg får man nästa ha med en massa "avlånga" markörer för att få med frontbredden som förbanden täcker.
#10
Krigsspel /
27 juni 2006 kl. 23:24:59
Siffror och sånt hämtade ur minnet och några gamla anteckningar, de är alltså inte garanterat 100% korrekta.

Beskrivningar av slaget kan hittas i "Svenska slagfält", Stilles  "Fälttåget i Skåne", danska och svenska generalstabsverken mfl.
#11
Krigsspel /
27 juni 2006 kl. 23:16:20
Slaget vid Helsingborg 1710


Kartan tagen från "Svenska Slagfält". Det finns några mindre fel i hur terrängen återges.


Danska armen
ÖB: Generallöjtnant Rantzau

Höger flygel: General Rodsten (aka Rodesten/Rothstein)  


1. Sjællandske Nationale Ryttere (452)
Livgarden til Hest (450)
Livregiment Dragoner  (992): M5, Fire  
1/2 Sjællandske Landdragoner (600)  
Prins Christians Regiment (1408)

Centern, 1:a Linjen: Generalmajor Eichstedt  

Grenaderkorpset (1200)
Jyske Regiment (1352)
Fynske Regiment (1335)
Dronningens Livregiment (1365)
Fodgarden (1344)

Centern, 2:a Linjen: Generalmajor Hessen-Philipsthal  


Laalandske Bataljon (800)  
Vestsjællandske Nationalregiment  (1612)
Ostjaelandske Nationalregiment (1500)
Hessen-Phillipstals regiment  (1300)  

Vänster flygel: Generalmajor Dewitz  


Leepels Regiment (1216)
Marineregimentet (1365)
Bulow Dragoon Regt (994)
1. Fynske Nationale Ryttere (455)
2. Fynske Nationale Ryttere (456)
1. Jyske Nationale Ryttere (456)
3. Sjaellandske Nationale Ryttere (455)
1/2 Sjællandske Landdragoner (600)  

Artilleri Willster

3st 12-punds kanoner
4st 6-punds kanoner
6st 4-punds kanoner
16st 3-punds kanoner
3 haubitsar


Svenska armen
ÖB: General Stenbock


Höger flygel Generalmajor Meijerfeldt


Upplands femmänningar till häst (673)  
Adelsfanan i Sverige och Finland (196)
Riksänkedrottningens livregemente till häst (953)
Livregementet till häst (967)
Smålands kavalleriregemente (796)

Centern 1:a Linjen: Generalmajor Sparrfeldt


Elfsborgs regemente (1053)
Upplands femmännings regemente till fots (825)
Jönköpings regemente (609)
Kronobergs regmente (771)
Sachiska infanteriregementet (662)

Centern, 2:a linjen Generalmajor Von Der Noth  
Södermanlands regemente (1100)
Östgöta regemente (1049)
Västmanlands regemente (937)
Kalmar Regt (1010 or 849)
Upplands Regemente (976)

Vänster flygel: Generallöjtnant Burenskiöld


Västgöta tre-och femänningsregementet till häst (616)
Östgöta kavalleriregemente (965)
Västgöta kavalleriregemente (485)
Skånska tre-och femänningsregementet till häst (506):  

Artilleriet Cronstedt

2st 12-pundskanoner
4st 6-pundskanoner
26st 3-pundsregementskanoner
2st 16-punds haubitsar
#12
Krigsspel /
27 juni 2006 kl. 18:10:48
Helsingborg 1710, avgör Skånes framtida ägare. Jämna armeer som är lätta att få fram information om. Intressant men inte omöjlig terräng.

Brunkeberg är ju intressant men saknar kanske manöverandet, svenskar som anfaller befästa danskar dagen lång. Men medeltida krig är kul. :up:
#13
Historiska spel /
26 juni 2006 kl. 01:27:02
Citat från: "Anders Fager"Har väl bara grunderna i hur forskning och så bör gå till så skaffas humaniorakunskaper enklast utanför universiteten. (Dessutom så slipper man försöka hitta mångkulturella genusperspektiv på saker som Sala koppargruva.) Go For It!

 :ultra:
Låt oss säga så här, jag lärde bra mycket mer om forskningsmetoder och källkritik på de kurser jag läste i arkeologi än på de jag läste i historia. Det var befriande att slippa det politiska bagaget och kunna fokusera sig på vettiga saker.  :up:
#14
Historiska spel /
26 juni 2006 kl. 01:22:32
Citat från: "Anders Fager"
Citat från: "Anders Fager"Stämmer inte, det fanns inget medeltida över katolska ligans och kejsarens armeer 1631.  

Hade den klarat av det som GAII råkade ut för vid B-feld? Att under strid bygga upp en ny högerflygel när den förra gått hem?[/i]

Javisst, att under de förhållanden som rådde på den vänstra flygeln (där sachsarna hade stått) bygga en ny linje hade Tillys stridsvana veteraner klarat av lika bra som de svenska förbanden.

Klarar man av att göra en överraskade sidförflyttning av sin huvudstyrka och med den slå ut 40% av den fientliga armen innan fienden hinner reagera så klara man av den lättare uppgiften att vända upp en reserv som inte är i stridskontakt.
#15
Historiska spel /
26 juni 2006 kl. 01:04:20
Citat från: "BigPapaBear"Goddammit, Daniel! Är du professor i krigsshistoria eller är du någon form av Rain Man?  :P

Fager vet jag ju har grejer i ryggsäcken, men vem e du?
Någon dylik akademisk titel har jag inte, att jaga en sådan skulle bara ta tid ifrån den forskning jag ägnar mig åt. :down:  
Däremot så har jag aktivt studerat och forskat kring krigen och krigskonsten mellan åren 1560-1650 de senaste 15 åren.
/Daniel