Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

avatar_BjornH

Gammalt Aliens-brädspel

Startat av BjornH, 16 februari 2025 kl. 10:45:43

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

BjornH

Hej,

Någon som har detta spel: https://boardgamegeek.com/boardgame/1770/aliens
Spelade någon gång när det begav sig och har för mig att det var askul. Sådana minnen kan dock vara helt fel, men det skulle vara kul att testa igen.

Scipio

Jag har det. Dina minnen är korrekta det är fortfarande ett skoj spel som jag brukar ta med mig till spelträffarna mellan varven då det är väldigt öl-kompatibelt.  :lol:

Har även skrivet ut en större spelplan och köpt en stor hög med figurer för att pimpa det med när jag får lite tid.

Jag kan ta med det till FF
"Randomization is too important to be left to chance"

Delirium

Jag ägde det en gång i tiden och minns ett kul parti på ett Stockholms Spelkonvent..
Empires in Arms
Civil War
(Är det 90-tal igen??)

Scipio

Citat från: Delirium skrivet 16 februari 2025 kl. 16:13:04Jag ägde det en gång i tiden och minns ett kul parti på ett Stockholms Spelkonvent..
Kommer också ihåg det partiet!   :up:
"Randomization is too important to be left to chance"

tobias

Känns som vi just hittade vad vi ska spela på FF-söndagen...  8)
/Tobias
Anpassa - Improvisera - Kringgå

Scipio

Citat från: tobias skrivet 16 februari 2025 kl. 16:37:59Känns som vi just hittade vad vi ska spela på FF-söndagen...  8)
Slängde ned det i väskan nu...är det bara jag som alltid packar klart helgen innan FF för att vara säker på att inte glömma något?  :?
"Randomization is too important to be left to chance"

BjornH

Kul! Jag hakar gärna på.

 - Björen