Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

Cold Resolve, projekt

Startat av Griffon, 8 oktober 2026 kl. 18:01:32

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Griffon

Citat från: aegneus skrivet 11 oktober 2026 kl. 14:49:32Får jag fråga om elefanten i rummet - hur mycket atomvapen använder Sovjet och hur är reglerna för dessa?
Jag har gjort lite regler för detta. Man (läs WP) får slå på en tabell (fråga politbyrån) om kärnvapen får sättas in. Blir det godkänt (kostar "victory levels" för den som börjar) så finns det en mängd olika vapensystem som kan leverera kärnladdningar. De slår såklart hårt där dom sätts in och det blir även kontaminering.
På bordet just nu: Cold Resolve, Battle of the Arctic 1982.

jerry

Citat från: Griffon skrivet 11 oktober 2026 kl. 15:55:48
Citat från: Fredrik H skrivet  9 oktober 2026 kl. 20:12:45Sen hoppas jag att du orkar komma till del 4 i min egenskap av sydsvensk.



Ja den biten tycker jag är intressant.

Det mesta till detta finns redan, det är regler, scenarier och sådant som behöver bli klart.

 :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
Nu spelas third World war (gamla utgåvan)samt red barricades i vår lokal, tvåmanna Atlantic Wall i Ronneby tvåmanna WIF i skogen i en källare vid Bräkne hoby