Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

avatar_BigPapaBear

War of the Suns (MMP)

Startat av BigPapaBear, 11 september 2008 kl. 16:44:12

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

BigPapaBear

Såg att vi inte hade någon tråd för det här "lilla" spelet som ligger och samlar preorders.




Måste säga att det verkar ganska intressant. Jag kan ganska lite om kriget i fråga (det är ju liksom "fel krig"  :P  ). Någon som speltestat eller har legat med designerns syrra?

Länk till MMPs sida om spelet:
http://www.multimanpublishing.com/preor ... .php?id=49
En mycket bitter liten man.

BigPapaBear

#1
En bild på kartan är ju alltid trevligt. Ser fin ut.



Den finns att beskåda i större format HÄR!
En mycket bitter liten man.

Andreas Lundin

#2
Är inte det här ett sånt däringa tråkigt IGS-spel?
Funderar mest på (spelar mindre): Europa Universalis. Mud & Blood. 1914: Twilight in the East

BigPapaBear

#3
Citat från: "Andreas Lundin"Är inte det här ett sånt däringa tråkigt IGS-spel?

Det kändes lite krigsspeligt vid första ögonkastet - men jag kan ha fel. Ve å fasa i så fall.  :cry:

Det är okänd kille med asiatisktklingande namn som gjort spelet och Adam Starkweather är developer... Du har nog rätt - det låter som receptet på ett IGS-spel.  :cry:

Nu säger någon: Men du gillar ju RSR?!?

- Ja, även en blind höna...
En mycket bitter liten man.

Fredrik H

#4
Jag tycker att det inbördeskrig kineserna utkämpade efter WWII hade varit roligare. Rejäla bataljer som man inte har någon vidare koll på och dessutom två sidor som slåss på väldigt olika villkor. Hellre 45-49 än 37-45 alltså. Men, oavsett det, det är ju intressant med kampanjer som man inte har så bra koll på. Ett spel om Ardennerna eller Waterloo kittlar inte riktigt längre. Sen är det ju det här med IGS-spel... :(

pelle

#5
Brickorna ser ut som dåliga DTP-försök.  :shock:

BigPapaBear

#6
Citat från: "pelle"Brickorna ser ut som dåliga DTP-försök.  :shock:

Det står att det är "first draft counters". Förhoppningsvis snyggar de till sig.
En mycket bitter liten man.

silversixx

#7
Det verkar faktiskt vara ett jättehäftigt spel!
Klart man har en pre-order...
Det är trotsallt IGS!

BigPapaBear

#8
Citat från: "silversixx"Det verkar faktiskt vara ett jättehäftigt spel!
Klart man har en pre-order...
Det är trotsallt IGS!

 :lol:
En mycket bitter liten man.

Delirium

#9
Citat från: "Andreas Lundin"Är inte det här ett sånt däringa tråkigt IGS-spel?

Vad betyder IGS?
Imperial Elegy
1914 Twilight in the East
Space Empires

ulve

#10
international game series

Delirium

#11
Okej, men vad innebär det? Verkar vara ett vedertaget, negativt, begrepp och jag har aldrig hört det...
Imperial Elegy
1914 Twilight in the East
Space Empires

silversixx

#12
Citat från: "Delirium"Okej, men vad innebär det? Verkar vara ett vedertaget, negativt, begrepp och jag har aldrig hört det...
Andreas får utslag över hela kroppen när man säger det snabbt 10 gånger framför en spegel. Lite som svarta madame.

Elias Nordling

#13
Vet inte varför det skulle anses vara särskilt negativt, utom för folk med  bipolär personlighetsstörning som gör att allt här i världen måste delas in i bra och dåligt.

IGS började som ett projekt av Adam Starkweather att få coola spel publicerade i Japan ompublicerade för en engelsk publik. Han fick MMP med på noterna, och så småningom blev IGS ännu en avdelning i den bysantinska kommandostruktur som utgör MMP. Numera är IGS Adam Starkweathers utvecklingsavdelning, och hans roll motsvaras ungefär av Dean Essig för The Gamers del av MMP.

Adam Starkweather lägger visst fokus på säljande grafik, vilket har varit ett ekonomiskt framgångsrecept för MMP, men verkar vara provocerande för "quadratisch-praktisch-gut"-gruppen som tycker att det bara gått utför med spelgrafiken sedan Redmond Simonsen. Han erkänner dock själv att det finns ett grundproblem mellan snygg grafik som säljer och tydlighet.

Sedan har de gjort ett spel som Björn inte tyckte om, och då var IGS=dåligt i hans värld. Men det verkar ha gått över.
"Your value to me as a tester is your vandal instinct at breaking games!"

Elias Nordling

#14
Ett förtydligande: Eftersom spelen egentligen inte har något gemensamt annat än att de är gjorda av folk från olika delar av världen (inklusive USA) finns det ingen rationell anledning att tycka illa om IGS-spel som kollektiv, utomm möjligen för grafiken (och den varierar ju också kraftigt från spel till spel).
"Your value to me as a tester is your vandal instinct at breaking games!"