Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

T

Lincon 2010

Startat av Tommy Röhs, 18 februari 2010 kl. 11:51:46

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Tommy Röhs

Jag skulle vilja prova på GMTs Battles in Normandy.

Spelet är inte speciellt  komplext (typ move->combat->mech move) så på 3½ dag borde man hinna en bit.

Någon intresserad?



//tommy röhs

Andreas Lundin

#1
Jo, det skulle kanske vara nåt... Men jag kan inte garantera närvaro på Lincon i år... Dessutom har jag gått och blivit förtjust i Martin Wallaces spel (fa Steam och Rise of Empires), så dem skulle jag oxå vilja testa på Lincon.
Funderar mest på (spelar mindre): Europa Universalis. Thunderbolt (deluxe). Hubris.

MB

#2
Jag hade samma tanke om att spela Battles in Normandy på Lincon.
Jag är helt klart på, förutsatt att färden till Lincon blir av. Vi är några från Skåne som håller på att planera avfärden till Lincon den 13 maj.

Scipio

#3
Jag planerar definitivt att komma. Dyker upp naturigtvis redan från start den 12:e.

Har dock inget större sug efter Battles in Normandy efter att ha kikat igenom det. Men ser gärna att andra spelar det så man iakta och få utlåtanden.  :)

For se vad man kan gräva fram ur hyllorna istället.
"Randomization is too important to be left to chance"

Scipio

#4
Citat från: "Andreas Lundin"Dessutom har jag gått och blivit förtjust i Martin Wallaces spel (fa Steam och Rise of Empires), så dem skulle jag oxå vilja testa på Lincon.
Bra val!   :up:
Jag kan även rekommendera Struggle of Empires, Byzantium, God's Playground, Princes of the Renaissance och 30 years war somthing...

Ska testa Brass nästa vecka men det ser lovande ut efter en regelgenomläsning i varje fall.
"Randomization is too important to be left to chance"

Delirium

#5
Jag har förhandlat fram Lincon sedan lång tid tillbaka, så jag är där, har inte alls tänkt på vad jag vill spela dock...
Vilar hjärnan för att kunna spela på riktigt igen

jonjac

#6
Jag kommer tyvärr inte. Ett 60-årsfirande och ett 35-årsfirande den helgen.   :cry:

bjoap101

#7
God dag!
Jag har tänkt att försöka anordna en Friedrich-turnering under LinCon, men har inte möts med entusiasm av ledningen. Jag blev rekommenderad att vända mig till arrangörerna av krigsspelsrummet, så om någon av dessa ser detta så undrar jag om ni kan tänkas erbjuda plats för denna.

Nedan följer lite information. Är du intresserad av att delta så lämna ett meddelande, är intresset stort så påverkar ju det förberedelserna.

Turneringen är tänkt att följa formatet i världsmästerskapen, ett kval i fyra omgångar följt av final för de fyra bästa. Lägger jag upp ett intensivt spelschema kommer turneringen ta två dagar. Några mindre ändringar kommer genomföras mot VM-reglerna och jag har tänkt att lägga upp dem på något forum i god tid innan turneringen så att de kan ifrågasättas, diskuteras och revideras. Exempelvis vill jag korta speltiden och lägga in ett skyddsnät mot otur med Cards of Fate. Det vore ju surt att komma till turneringen och sedan förlora alla vinstchanser för att Elizabeth dör turn 6 just när du spelar Ryssland.

Björn Apelqvist

Andreas Lundin

#8
Kul idé även om jag är obefintligt intresserad. :up:
Funderar mest på (spelar mindre): Europa Universalis. Thunderbolt (deluxe). Hubris.

Engelbrekt

#9
Jag tänkte sätta upp nästa del i mitt 6 mm Musket and Pike-projekt, nu är det dags för 1st Newbury.
På bordet nu: BAR, BCS och Nevsky.

Rydfalk

#10
Citat från: "bjoap101"Jag blev rekommenderad att vända mig till arrangörerna av krigsspelsrummet, så om någon av dessa ser detta så undrar jag om ni kan tänkas erbjuda plats för denna.

Goddag, goddag

Är arrangör och vi kan säkert ge plats om det inte är nåt jättearrangemang.
Det brukar kunna bli lite fullt i rummet men ett bord eller två finns alltid.

Har det arrangerats på andra konvent? Hur mycket folk brukar det dra?

LinCons ledning vill gärna gå mot mer fasta arrangemang som är överskådliga och enkla att anmäla sig till. Krigsspelsrummet vars "planering" till stor dels görs upp här på listan och sedan lätt kaotiskt på plats är väl kanske inte riktigt en sådan så det kan väl vara bra med ett erbjudande om en turnering.

Turneringen bör väl ha en anmälan via LinCons vanliga anmälningssystem, då kan vi också se om det blir många deltagare eller ej.

/Mikael
"Hoppas det regnar i sommar!"

Engelbrekt

#11
Rydfalk, jag försökte anmäla ett arrangemang (se ovan) på Lincon-sidan men har inte fått svar. Kan min grej vara av intresse, det är ju krigsspel med hög tröskel men med tenngubbar, vilket lockar folk.
På bordet nu: BAR, BCS och Nevsky.

Andreas Lundin

#12
Nu när jag läst ocrh begrundat reglerna till Battle for Normandy, så blir jag mer och mer sugen på att testa detta på Lincon. Men jag kan inte lova något för det kan hända att Lundin-possen åker upp och lirar euros istället - vi får se.  :)
Funderar mest på (spelar mindre): Europa Universalis. Thunderbolt (deluxe). Hubris.

Scipio

#13
Har inte bestämt mig för något spel ännu och kommer nog att avvakta tills efter Gothcon, kan ju bli så att man blir grymt sugen på en repris av LGG...  :)
"Randomization is too important to be left to chance"

Delirium

#14
Jag lovar inte mer än att jag är på Lincon och i krigsspelsrummet, hela konventet det här året.
Vilar hjärnan för att kunna spela på riktigt igen