Forumnyheter:

SMF - Just uppdaterat!

avatar_Elias Nordling

Famous Divisions: Grossdeutschland (Decision Games)

Startat av Elias Nordling, 23 mars 2012 kl. 21:08:13

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Vvornth

#15
Citera14.0 Weather. Om det regnar har alla enheter halverad förflyttning!

Vad är det för orimligt med detta? Känns som en standardeffekt.
Reporter: "What do you feel when you kill an insurgent?"
Operator: "Recoil"

Now Playing: Ftf - World In Flames, pbem - Here I Stand, Age of Renaissance

Elias Nordling

#16
På operativ nivå, kanske, då en omgång är flera dagar och regn är höstruskväder. Här slår man för väder varje sextimmarsomgång, så en regnskur reducerar omedelbart de stridande förbandens förmåga drastiskt. Alla som gjort militärtjänstgöring lär nog uppleva det som ett hån. Visst, om underlaget är fullständig gegga går det segt, men det är det ju i så fall fortfarande när det slutar regna sex timmar senare, det vill säga på den skala som här skildras är det en parameter som inte hinner ändras under ett scenario, realistiskt sett. Men inte här i spelet, Är himlen klar går det undan, men kommer det en skur gäller det att huka sig under träden.

Sedan kan det dessutom allvarligt påverka spelbalansen om förbanden inte hinner till sina mål på grund av otur med vädret.
"Your value to me as a tester is your vandal instinct at breaking games!"

Elias Nordling

#17
Det vill säga, det är liksom förrådsregeln en regel som i sig är helt rimlig men fullständigt missanpassad till spelets skala.
"Your value to me as a tester is your vandal instinct at breaking games!"